Neděle, 8 prosince, 2024
Google search engine
DomůPéče o psaPsím rodičemTajná řeč psů - Co vám chtějí říct, když zavrčí

Tajná řeč psů – Co vám chtějí říct, když zavrčí

V dnešním článku se chci s vámi podělit o téma, které mě v poslední době velmi zaujalo a které považuji za důležité pro každého majitele psa – psí vrčení. Ano, čtete správně. Vrčení našich čtyřnohých miláčků, které často vnímáme negativně, je ve skutečnosti pozitivním signálem. A já vám vysvětlím proč.

Mnoho z nás si myslí, že když pes vrčí, chystá se zaútočit. Ale víte co? Není to tak! Vrčení je přirozený komunikační prostředek psů, který má za cíl agresi předcházet, nikoliv ji vyvolávat. Je to jejich způsob, jak nám říct: „Hej, tohle se mi nelíbí, necítím se dobře, prosím ustup.“ 

Takže pokud váš pes občas zavrčí, nepanikařte. Naopak, buďte rádi, že s vámi komunikuje a dává vám najevo své pocity. A teď se pojďme ponořit do tajů psí komunikace a naučit se, jak na vrčení správně reagovat.

Psí komunikace a její formy

Psi mají bohatý komunikační repertoár, který zahrnuje nejen vrčení, ale i štěkání, kňučení, vrtění ocasem a různé postoje těla. Všechny tyto signály používají k vyjádření svých emocí a potřeb. 

Problém je, že my lidé často tyto signály špatně interpretujeme. Příkladem může být právě vrčení:

– Mnozí si myslí, že vrčící pes je agresivní.

– Ve skutečnosti se většinou cítí nejistý nebo ohrožený.

– Vrčením nám dává najevo, že potřebuje více prostoru.

Pokud tedy svému psovi porozumíme a dáme mu to, co potřebuje, předejdeme tím mnoha nepříjemným situacím.

Vrčení jako přirozený komunikační prostředek

Vzpomínáte si na situaci, kdy jste stáli ve frontě a někdo vám dýchal na krk? Nepříjemné, že? A co jste udělali? Možná jste se zamračili, nebo jste dotyčného jemně odstrčili. 

A přesně tohle dělají i psi, když vrčí. Říkají tím:

– „Prosím, ustup, jsi moc blízko.“

– „Nech mě být, necítím se dobře.“

– „Tohle se mi nelíbí, přestaň s tím.“

Je to jejich způsob, jak se vyhnout konfliktu a dát nám najevo své hranice. A to je přeci skvělé, ne?

Když jsem tohle zjistila, úplně se mi změnil pohled na psí vrčení. Místo abych svého psa okřikovala, začala jsem mu naslouchat a respektovat jeho potřeby. A víte co? Náš vztah se tím neskutečně zlepšil.

Typy vrčení a jejich význam

Samozřejmě, ne všechno vrčení je stejné. Psi mohou vrčet z různých důvodů a v různých situacích. Pojďme se na ně podívat:

1. **Obranné vrčení** – Pes se cítí ohrožený a snaží se potenciální hrozbu odradit. Často ho doprovází napjatý postoj a přikrčené uši.

2. **Varovné vrčení** – Pes dává najevo svou nelibost nebo nepohodlí. Může to být reakce na dotěrné chování jiného psa nebo člověka.

3. **Herní vrčení** – Toto vrčení je součástí psí hry a není známkou agrese. Poznáte ho podle uvolněného postoje těla a vrtícího ocasu.

Schopnost rozlišovat mezi různými typy vrčení vám pomůže lépe pochopit, co se ve vašem psovi odehrává a jak na to reagovat.

Jak správně reagovat na psí vrčení

Takže váš pes zavrčel. Co teď? Tady je několik tipů:

– Zachovejte klid a nezvyšujte hlas.

– Dejte psovi prostor a nechte ho být.

– Odveďte jeho pozornost hračkou nebo pamlskem.

Je důležité psa za vrčení netrestat. Tím byste mu dali najevo, že komunikovat se nevyplácí a příště by mohl rovnou kousnout. 

Místo toho se zaměřte na pozitivní posilování žádoucího chování. Když pes v potenciálně nepříjemné situaci zůstane v klidu, pochvalte ho a odměňte. Tím mu dáte najevo, že udělal správnou věc.

Prevence nežádoucích situací

Nejlepší způsob, jak se vypořádat s nežádoucím vrčením, je předcházet situacím, které ho vyvolávají. Tady je pár nápadů:

– Nenuťte psa do interakcí, které mu nejsou příjemné.

– Dejte mu prostor, když si chce odpočinout.

– Při setkání s jinými psy ho mějte na vodítku.

Čím lépe budete znát svého psa a jeho hranice, tím snáze se vyhnete situacím, které by mohly vést k vrčení nebo agresi.

Budování vzájemné důvěry a respektu

Klíčem k harmonickému soužití se psem je vzájemná důvěra a respekt. A jak jich dosáhnout? Tady je pár tipů:

– Trénujte svého psa pozitivními metodami.

– Buďte důslední a předvídatelní.

– Věnujte psovi dostatek pozornosti a péče.

Když bude váš pes vědět, že mu nasloucháte a respektujete jeho potřeby, bude vám důvěřovat a bude s vámi lépe spolupracovat.

Věřím, že vám tento článek pomohl lépe pochopit psí vrčení a jeho roli v komunikaci našich čtyřnohých přátel. Pamatujte, že vrčení není projevem agrese, ale přirozeným způsobem, jak psi vyjadřují své pocity a potřeby.

Pokud budete svému psovi naslouchat, respektovat jeho hranice a budovat vzájemnou důvěru, váš vztah bude den ode dne silnější. A o to nám přece jde, no ne?

Tak co, zkusíte to? Udělejte si tento týden čas na pozorování svého psa a jeho komunikačních signálů. Zaznamenejte si, v jakých situacích vrčí a jak na to reagujete. A pak mi napište do komentářů, co jste zjistili. Už se moc těším na vaše postřehy!

Děkuji vám za pozornost a přeji vám krásný den plný psí lásky a porozumění. Mějte se krásně!

Z Pesavie Naty

P.S. Věděli jste, že psi dokážou vrtěním ocasu vyjádřit více než deset různých emocí? Fascinující, že? Tak příště, až váš pes zavrtí ocáskem, zkuste se zamyslet, co vám tím chce říct. Třeba budete překvapení!

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Advertisment -
Google search engine

Oblíbené články

Poslední komentáře